Chci si zkusit postní veganskou výzvu, ale nevím, jak na to…

Chtěli byste zkusit veganskou postní výzvu, ale nějak jste se zasekli na tom, že vlastně nevíte, co to obnáší? Nejste si jistí, co vlastně znamená být veganem nebo jíst odlehčenou stravu?

Důležitá věc, která vám také dělá starosti, je to, kde to mám všechno nakoupit? Máte zautomatizované nakupovací návyky a v podstatě nakupujete pořád to samé dokola. Jak teď vyjít z této rutiny a jít nakoupit někam jinam? Najednou musíte vynaložit více energie a dokonce o tom i trochu přemýšlet.

Chápu vaše pocity. Na druhou stranu, pokud chcete být zdraví a hubení, musíte pro to něco udělat. Vaše tělo i Vesmír musí vidět, že do toho jdete naplno a skutečně chcete. A nejlepší na tom je, že vás to může začít i hodně bavit.

Ze začátku radím všem, aby nic z jídelníčku vyloženě „nevyřazovali“. Protože když tu potravinu vyřadíte, budete k tomu mít negativní pocity ztráty. Budete to potom hrozně chtít. Bude vám to chybět a budete po tom toužit. A tudy cesta nevede, protože pak jste v rozporu sami se sebou a neproudí vámi energie potřebná k hubnutí.

Takže, zásada č. 1: Ze začátku si NIC neodepírejte. Odepřete si maso a mléčné výrobky, pouze pokud to tak cítíte. A i tak si na sebe nedělejte žádné velké násilí. Prostě to zkuste a pozorujte, jak se cítíte.

Zásada č. 2: Do jídelníčku spíše začněte přidávat. Jakmile začnete jíst to, co začnete přidávat, přirozeně se tím vyřadí to, co ve skutečnosti chcete vyřadit. Je to jednoduchý a nenásilný systém. Po čase už si ani nevšimnete, že jste vlastně něco vyřadili. A nebudete k tomu mít negativní vztah, že si něco odepíráte.

Co do jídelníčku přidávat:

Více zeleniny. Každá vaše porce jídla by se měla skládat alespoň z 50% zeleniny. Teď asi dáváte oči v sloup a říkáte si, že to je prostě nemožné! Chápu vaše pocity a může se to tak zdát. Pokud máte pocit, že to nemůžete zvládnout, zkuste si takto připravovat alespoň jedno jídlo denně. Oběd. Vezměte si talíř, ze kterého jíte oběd a představte si, jak je v něm z 50% zelenina. Připravte si to. Ještě dnes!

Více kvašené zeleniny. Co to znamená? Zkuste si naložit zeleninu. Je to největší a zároveň nejjednodušší zdroj vitamínů. A je to levné! Koupíte třeba jenom hlávku zelí, mrkev a červenou řepu. Pokud budete jíst kvašenou zeleninu každý den, posílí se vaše imunita. Vaše střevo přímo miluje bakterie z kvašené zeleniny. Jsou to 100% přírodní probiotika. Kvašená zelenina je velmi snadno vyrobená, není to žádná věda! Kromě probiotik také podporuje trávení, tím pomáhá hubnout. Dřív lidé přes zimu jedli hlavně kvašenou zeleninu. Nebyly žádné obchody, kde by si nakoupili v zimě čerstvou. O kvašené zelenině neboli pickles se dočtete v dalším článku.

Více ořechů. Proč jíme tak málo ořechů? Vždyť jsou tak zdavé! Zdají se vám cenově hůře dostupné? Není to pravda. Zkuste si propočítat, kolik utratíte za týden za balenou vodu, uzeniny, sýr a máslo. Ořechy obsahují spoustu vitamínů a mají hodně zdravých tuků. Vlašský ořech navíc najdete skoro všude v přírodě. Ořechy jsou takový malý přírodní zázrak. Začněte je přidávat do jídelníčku. Zasytí, takže se díky nim také skvěle hubne!

Více luštěnin. Luštěniny, luštěniny, luštěniny. Ano, všude se dočítáte spoustu rad, jak je zdravé jíst luštěniny. Už toho možná máte plné zuby, co? Jenomže ono to tak opravdu je. Proč si myslíte, že jsou asiati tak štíhlí? 🙂 A proč my jsme na ně pomalu zapomněli? Proč je v Čechách národní jídlo „svíčková se šesti“ a „knedlo – vepřo – zelo“ místo „hrách a kroupy“? Proč se z tradičního jídla stal řízek a bamborový salát, když „houbový kuba“ je TAK dobrý? A hlavně zdravý. Zkuste přidávat do jídelníčku každý den malou hrst luštěnin. Třeba alespoň do polévky.

Více semen. Přidávejte do každé svačinky malou hrst semínek. Semínka už dneska najdete v každém obchodním řetězci i v asijských večerkách! Není to nic nedostupného. Nemůžete se vymlouvat. Když je zakomponujete do jídla, necítíte tolik jejich chuť (pokud vám nechutnají). A nebo si je můžete upražit na pánvi. To se pak ze semínek stává super mlsání. Přidávejte semínka prostě všude! Ráno do kaše, k obědu, do salátu, ke svačině. Vždyť stačí jenom banán trochu posypat semínky a je to. Nehledejte v tom žádnou vědu.

Více bílkovin. Aha! Více bílkovin. Ale jak to mám udělat, když nemůžu jíst maso ani mléčné výrobky? Hm?! Takže, ráda bych vyvrátila mýtus číslo 1.: Důležité a zdraví prospěšné bílkoviny NEJSOU JENOM V MASU. Všude je spousta bílkovin! V ořeších, v luštěninách, v ořechových mlécích. V obchodech najdete i rostlinné proteiny. Třeba konopný protein. Ten si můžete zamíchat jen tak do vody a pít ho během dne. Nebo si tyto proteiny můžete přimíchávat do jídla.

Dalším mýtem číslo 2: je to, že vaše tělo potřebuje mít každý den tunu bílkovin. Ano, ty dávky je lepší zvýšit, pokud sportujete, hubnete a omezili jste výrazně sacharidy. Nebo jste se začali stravovat jako veganský low carb. Nebo veganská ketodieta. Ale i tady si musíte hlídat denní dávku bílkovin, protože zase když jich sníte příliš, začnou se měnit na cukry a tento přebytek cukru se vám opět změní na tuk. A to také nechcete. Takže i s bílkovanami přiměřeně.

Více tuku. Do svého jídelníčku přidám trochu víc rostlinného tuku. Co to znamená? Dnes už je dostupná ohromná spousta různých olejů. Já doporučuji pro začátek klasiku. Najděte si kvalitní olivový olej. Ten si přidávejte do každého jídla. Syrový. Prostě jenom přilejte kapku.

Zkuste si do svých jídel přidávat tyto potraviny a vydržte to 21 dní. Zkuste to! Uvidíte, že pak ty potraviny, na které jste byli doteď zvyklí, vám přestávají chutnat a že je vlastně už ani moc nejíte.

Jak se to může stát? Jednoduše. Vy totiž nic násilně nevyřazujete. Pouze přidáváte. Máte obrácenou motivaci. Nezaměřujete se na to, že „si něco odepíráte“. Vy si nic odepírat nemusíte! Pouze přidávejte a to, co má odejít, odejde samo. Přestane vám to chutnat. Stačí pouze vydržet 21 dní.

Tak co, jdete do toho?

A napište mi, jak vám to jde 🙂

2 odpovědi na “Chci si zkusit postní veganskou výzvu, ale nevím, jak na to…”

    1. Ano! Děkuji za reakci 🙂 Když odebíráme, máme k tomu negativní postoj a tím negativní motivaci. Když přidáváme, cítíme se příjemně, že si nemusíme nic zakazovat a odepírat. A navíc k tomu děláme něco pro své zdraví. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *