Na hraně mezi sebenenávistí a sebeláskou

Vždycky, když vás někdo naprosto, bezpodmínečně akceptuje, začnete se měnit. Jeho přijetí vám dodává odvahu.

Osho
z knihy Soucit, vrchol lásky

Celé dětství jsem žila v představě, že jsem tlustá. Nelíbila jsem se sama sobě a nelíbilo se mi, jak vypadám. Neustále jsem se snažila něco s tím dělat. Přemýšlela jsem, co mám jíst, a co mám dělat, abych zhubla a připadala si hezká. Než jsem pochopila, že všechny ty pocity se dají změnit jedině hlavou, držela jsem všelijaké diety.

Už v dětství. Dospělí lidé kolem mě, místo aby mi řekli JAK se mám stravovat, tak mě jen strašili anorexií. Jenomže já tenkrát našla jediný možný způsob, jak zhubnout. A to bylo prostě nejíst. Hlavně večer. A když mi bylo 14 – 15 let, zhubla jsem 15 kg. Zdravé stravě jsem nerozuměla, ale viděla jsem výsledky. Každý den jsem byla hubenější a hubenější.

A chtěla jsem víc. Čím víc jsem byla hubená, tím víc jsem chtěla ještě zhubnout. Tohoto psychologického procesu jsem si ale naštěstí brzy všimla… Začala jsem se ocitat na hraně mezi úspěchem a sebe-nenávistí. Chtěla jsem zhubnout ještě víc, protože jsem se chtěla potrestat za to, že jsem byla tlustá. A taky že jsem tak nemožná, že si to celou tu dobu myslím. Prostě čím víc mi to šlo, tím spíš jsem chtěla trestat samu sebe za to, jak jsem dříve vypadala.

  • Čím víc jsem byla hubenější, tím víc jsem chtěla zhubnout.
  • Čím méně jsem jedla, tím méně jsem ještě chtěla jíst.
  • Čím krásnější jsem si připadala, tím více jsem se nesnášela.
  • Šla jsem z extrému do extrému.

Dnes už vím, že snažit se zhubnout, když se nemáte rádi, je sakra nebezpečné. Naštěstí jsem si to brzy uvědomila a došlo mi, že své tělo mám velice ráda. Je to přece mé tělo! Moje buňky. A chci, aby bylo zdravé! Takže jsem jakékoliv další hubnutí stopla. Zařekla jsem se, že jestli budu někdy chtít zhubnout, tak už jedině srdcem. Ve vibraci sebelásky.

Přijímejte a milujte sebe sama. Jedině pak můžete milovat své bližní, jinak to prostě není možné.

Osho
z knihy Soucit, vrchol lásky

To je ten důvod, proč je sebeláska při hubnutí důležitá. A nejen při hubnutí. Při změně jakéhokoliv životního stylu.

Životní okolnosti (nebo vaše tělo) vás tlačí do změn, plácáte se v tom a nejste si jistí čí jste? Ten kompas máte v srdci. Zkuste se vrátit sami do sebe. Můžete zkusit i tuto Relaxaci na sebelásku, kterou jsem pro vás připravila a získat ji můžete zdarma.

Při těžkých situacích, kdy cítíte, že potřebujete změnu životního stylu, je důležité naučit se obrátit sami k sobě. Dokázat najít střed, rovnováhu a životní harmonii mezi extrémy.

A prosím, hubněte srdcem! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *